מה הקשר בין עיצוב חדרי ילדים ונוער ובין גיל ההתבגרות

מודעות לעיצוב הבית הפכה לחם חוק עבור ישראלים רבים. אם עד לפני לא הרבה שנים המצב היה שמונחים כמו עיצוב הבית, הרמוניה עיצובית או קו עיצובי נקשרו למותרות שיש רק לאלפיון העליון הרי שכיום בכל שכבות האוכלוסייה מגלים אנשים זיקה לטעם טוב, עיצוב חלל נעים בבית ויצירת סביבה נעימה והרמונית. ההבנה שעיצוב הוא הרבה מעבר למראה או יופי אלא גם משפיע על מצב הרוח, התחושה הכללית בבית ומאפשר התנהלות טובה יותר הביאה את העיצוב לקדמת הבמה בכל מה שקשור לסגנון חיים.

השפעה על מצב הרוח

אחד המקומות שבהם באה לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר ההשפעה של עיצוב החלל על מצב הרוח ועל התחושה של השוהים בו הוא חדרי ילדים ונוער. ילדים ובני נוער נתונים לשינויים קיצוניים שבאים לידי ביטוי במצבי רוח משתנים, בעיות רגשיות שונות, מתח מול השינויים הפיזיים שהם חווים וקושי להתמודד עם משברים חברתיים שפוקדים אותם חדשות לבקרים. נוכח כל האתגרים הללו נראה כי חדר נעים ומזמין שבו יכול המתבגר הצעיר לשהות בנעימים עשוי לקדם את הרווחתו ואת התחושה הטובה שלו כלפי העולם.

ממלכה פרטית

חדרי ילדים ונוער הם מעין ממלכה פרטית של המתגוררים בהם ולא אחת קורה שהורים עומדים חסרי אונים נוכח הבלגן או העיצוב שמבקשים להכניס בו המתבגרים הצעירים. עם זאת, אם ננסה להבין את הלך הרוח וליצור יחד אתם חלל נעים שבו יחושו בטוחים נוכל לסייע להם לפתח כלים טובים להתמודדות עם המצב הנפשי הרגיש של גיל ההתבגרות. בדרך זו ניצור אמון רב יותר שלהם כלפינו, דבר שיכול בהחלט לסייע לקראת גיל זה.

הליכה בין הטיפות

עיצוב חדרי ילדים ונוער מחייב הליכה בין הטיפות עם מחשבה על פונקציונאליות ועל עיצוב שיהלום את בני גיל הנעורים. הציבור גבולות ברורים אך מכילים שבהם יוכלו בני הנוער ליצור את המרחב הנעים להם, ואפשרו להם לבטא את עצמם באופן חופשי, בתוך הגבולות שנקבעו. ניתן ליצור לוח גדול שבו יוכלו להניח תמונות של חברים או מושאי הערצה שונים, ליצור פינת ישיבה נעימה ומפנקת וכמובן ליצור פינת למידה נוחה שתאפשר ריכוז רב.