כל בית צריך דלת – על דלתות כניסה

נאמר כי "כל בית צריך מרפסת" אולם מובן מאליו גם כי כל בית צריך דלת, ולא סתם דלת, אלא דלת כניסה. דלת הכניסה אינה עוד סתם דלת, זו היא הדלת החשובה ביותר, זו שצריכה להיות גם יפה וגם בטוחה, שמפרידה בין הפנים לחוץ, בין הבית, או העסק, לבין הרחוב. לכן, דלתות כניסה, על חשיבותן הרבה, צריכות לנסות ולאזן בין מגוון של צרכים, רצונות ושיקולים.

השיקול המרכזי - ביטחון

קיימים מספר שיקולים בבחירת דלת כניסה, השיקולים המשתנים נגזרים מהמקום בו תוצב דלת הכניסה – האם זו תהיה דלת של בית, של עסק, של מוסד ציבורי? אולם, נדמה כי השיקול המרכזי תמיד הינו הבטיחות. דלתות כניסה נועדו להפריד בין הפנים לבין החוץ. לכן, ככאלה הן עשויות לרוב מפלדה וצריכות לעמוד בתו התקן ובסטנדרטים הבטיחותיים הדרושים. כמו-כן, יש לבדוק כי התקנת הדלת נעשית על ידי איש מקצוע מורשה.

שיקול נוסף – אסתטיות

אומנם שימושה של דלת הכניסה הוא פרקטי בעיקרו, אך מרגע שבחרנו דלת שעומדת בתקנים, ובדקנו כי היא מתאימה פיזית למקום המיועד לה בתוך המבנה, רצוי לתת את הדעת על המראה, משום שהדלת הינה גם חלק מחזית הבניין אותו אנו מציגים לעולם. לכן, ניתן לחשוב על צבע הדלת (במידה והדלת מפלדה מדובר לרוב בחיפוי צבעוני), ולעיתים ניתן גם לבחור דלת כניסה מעוצבת אשר יכולה להכיל חלונות, שבכות מתכת ועוד, על פי טעם הלקוח, וגם עומדת בתקנות הבטיחות.  

עמידות ותחזוקה

שיקול נוסף הינו עמידות בפני מזג האוויר ובידוד. יש לבדוק כי הדלת, גם אם בטוחה וגם אם יפה, אכן מהווה בידוד הולם לבית, כך שקור ורוחות אינם חודרים בחורף. בנוסף, יש לשים לב כי הדלת לא תיפגע יתר על המידה כתוצאה ממזג האוויר ובכך להימנע מבעיות תחזוקה מיותרות.

מחיר

כמובן שדלת כניסה אינה דבר של מה בכך, וככזאת לרוב מחירן אינו זול. לכן, המחיר שמושפע מהחומר ממנו עשויה הדלת, רמת הבטיחות, ועלויות ההתקנה, צריך להיות שיקול נוסף בבחירה.