הדלת כ"בת חורגת"  -  דלתות לבית

בניגוד לשטיחים, ספות, שולחנות וילונות ושאר פריטים בעזרתם אנו מעצבים את בתינו, הדלת היא פריט שהיחס אליו חצוי. מצד אחד, היא שייכת למשפחת האלמנטים האדריכליים, כמו הקירות, העמודים והתקרה יש לה תפקיד מוגדר בבית, להפריד בין הפנים לחוץ. אולם, מצד שני, הדלת שייכת גם למשפחת הרהיטים, אפשר לבחור עבורה צבעים, להתלבט בין עיצובים שונים, לשים חלון פה ושם ולהחליט על ידית מסתובבת או רגילה. כך, יוצא כי הדלת היא "בת-חורגת" שנתקעה באמצע בין שתי המשפחות – הרהיטים והאלמנטים האדריכליים.

איזה סוגי דלתות ישנן בבית?

אפשר לחלק את התחום של דלתות לבית לכמה קטגוריות. הקטגוריה הראשונה הינה פנים-חוץ. יש לנו את דלת הכניסה לבית, לרוב דלת פלדה אשר השיקול העיקרי בבחירתה הוא ביטחון. ומצד שני ישנן דלתות הפנים אשר חוצצות בין החללים בבית והשיקולים לבחירתן הם לרוב חיסכון במקום ויעילות אדריכלית. הקטגוריה השנייה היא דלתות מעוצבות אל מול דלתות לא מעוצבות, והקטגוריה השלישית הינה קטגורית הנדסת האנוש, שבאה לענות על השאלה – האם הדלת מתאימה לצורכי הדרים בתוך החדר או בתוך הבית?

אז לאיזה משפחה שייכת הדלת? באיזה שיקולים להתחשב?

מאחר והדלת היא "בת חורגת" אנו מתחשבים הן בשיקולים האדריכליים והן בשיקולים העיצוביים כאשר אנו בוחרים דלתות לבית. ולכן, כאשר נבוא לבחור דלתות ננסה ולהתחשב בכל השיקולים יחדיו, נחשוב האם חשוב לנו שהדלתות יהיו מעוצבות ויוכלו להתחבר לעיצוב הכללי של הבית? או שאולי מספיקות לנו דלתות פשוטות ויעילות ואיל עיצוב הבית יתבטא בעיקר ברהיטים? או שנוכל להחליט כי אנו משקיעים אך ורק בדלת הכניסה ואילו את יתר הדלתות נעזוב לעצמן. שיקולים אלה תלויים בצרכים שלנו ובציפיות שלנו מהבית.

וכמה זה יעלה?

אכן, כמו כל מוצר מעוצב אחר, גם דלתות מעוצבות עולות יותר מדלתות רגילות, לכן, בבואנו לתכנן את עיצוב הבית עלינו  לקחת זאת בחשבון ובמקרה הצורך ניתן לבחור להשקיע רק בדלת הכניסה. בנוסף, יש לבדוק כי הדלת עשויה מחומרים איכותיים שיחזיקו זמן רב מבלי צורך בתחזוקה יקרה.